עשייה חברתית משותפת

ייזום משותף של רעיונות ופרויקטים חברתיים וחינוכיים לקידום דיאלוג בעזרת המוזיקה בקרב מעגלים חברתיים רחבים

 

הנה דוגמאות ליוזמות לקידום דיאלוג בעזרת המוזיקה שפיתחו סטודנטים ובני נוער שהשתתפו בתכניות "מוזיקה ככלי לדיאלוג". עד כה פותחו כ-150 יוזמות כאלה. בהמשך מתוכנן להפעיל מעין חממה לליווי ותמיכה ביוזמות עם פוטנציאל חברתי משמעותי:

"השקופים"– הסטודנטים יצרו היכרות עם עובדי התחזוקה והניקיון באוניברסיטה ("השקופים") בעזרת שירים שנתבקשו להציג.

"איחוד הצלה" – סטודנט חרדי מאוניברסיטת ת"א שמתנדב בארגון "הצלה" יזם עם חבריו לקבוצה (יהודים, ערבים, דתיים, חילוניים וחרדים) תכנית שבה מתנדבים בארגון ישתפו את חבריהם בשירים שמקלים עליהם להתמודד עם מצוקות וטראומות שבהן הם נתקלים במהלך עבודתם ובכך לגרום לשיח שיעזור להם להתמודד עם מצבים קשים אלה. לשם כך נפתחה באתר Pickamusic קבוצה סגורה שבה העלו מתנדבי הארגון שירים שבאמצעותם שיתפו את חבריהם בארגון במצוקות הקשות שעוברות עליהם במהלך עבודתם. בהמשך קיימו מפגש שבו דברו על הקשיים האלה, בעזרת השירים שהעלו.

"פס מוזיקלי בן דורי של העולים לארץ"– ראיונות שעשו סטודנטים במטרה לקבל ייצוג מוזיקלי של מדינת ישראל בעיני עולים לארץ טרם עלייתם לארץ, אל מול ייצוגה המוזיקלי כיום – 'מחלום למציאות'.

"אלבום מוזיקלי משפחתי"– סטודנטים יצרו במשפחותיהם דיאלוג בין-דורי בעזרת שירים משמעותיים שמיצגים כל אחד מחברי המשפחה.

"שוויון מוזיקלי"– קבוצת פייסבוק שהקימו סטודנטים במטרה ליצור דיאלוג באמצעות מוזיקה בין אנשים עם וללא מוגבלות. הסטודנטים ביקשו לחשוף את החיבורים שבין אנשים באשר הם, באמצעות סיפורים אישיים שמסופרים דרך המוזיקה

פנימייה פוסט-אשפוזית לילדים ונערים כבדי שמיעה וחרשים– סטודנט יזם תכנית שבה כל צוות העובדים בפנימייה שבה הוא עובד עברו תהליך גיבוש וחשיבה על דרכי הפעולה שלהם, באמצעות בחירת שירים שמשקפים את האני מאמין שלהם לגבי דרך הטיפול במטופלים שלהם.

"מהו בית עבורכם?"– פרויקט רב תרבותי שבו סטודנטים ראיינו אנשים ממגזרים שונים בחברה הישראלית במטרה להראות את קווי הדמיון ביניהם

"חיים משותפים באקדמיה הישראלית"– סטודנטים יזמו תכנית ליצירת דיאלוג מתמשך בין סטודנטים ערבים ויהודים באוניברסיטה שמתחברים דרך שיתוף שירים ועוזרים זה לזה במהלך כל שנת הלימודים.

"ספר מחזור מוזיקלי"– פיילוט בבתי ספר תיכוניים ביישוב דרוזי של יצירת ספר מחזור מוזיקלי במטרה לגבש את תלמידי כיתות יב' ולאפשר היכרות מעמיקה ביניהם דרך המוזיקה האהובה עליהם.

Story של דור"– יצירת דיאלוג רפלקטיבי בין בני נוער לגבי האופן שבו הם רואים את הדור שלהם לעומת הדורות שקדמו להם. זאת באמצעות פלטפורמת אינסטגרם ושימוש במוזיקה ככלי הבעתי המאפשר רפלקציה ודיאלוג