פתיחות- מי אני

חשיפה אישית לזולת של רגשות, של חוויות, של חולשות, של חששות ומצוקות

 

הנה דוגמאות לחשיפה אישית, בעזרת שירים, של סטודנטים ובני נוער שהשתתפו בתכניות "מוזיקה ככלי לדיאלוג":

יוסי (24, סטודנט) על השיר "אייכה" של שולי רנד: "שיר זה הוא שיר מאוד משמעותי בחיי, אם לא המשמעותי ביותר. אני בן אדם מאמין אשר מגיע ממשפחה שומרת מסורת. השיר הזה ממש הציל אותי מהרע שיש לחיים האלה להציע. הייתה לי תקופה שבה לא יכולתי להפסיק לחשוב- האם באמת כל מה שהוא עושה, לטובה הוא עושה? ואם כן, אז למה אני, מוצף כל הזמן במחשבות שליליות. שיר זה הוא מאוד קרוב לליבי. כל אחת מהמילים שהזמר האגדי שולי רנד שר, מתחברות לי ישר ללב כאילו הוא ממש מוציא ממני את המילים שהיה לי קשה לומר באותה תקופה. לאחר ששמעתי את השיר בפעם הראשונה, סוף סוף, אחרי תקופה ארוכה של מתח נוראי, הרגשתי שקט נפשי מהמחשבות הרעות האלה שרצות בראש. מבחינתי זוהי כוחה של המוזיקה אשר יכולה להרים אותך כשאתה נמצא במצבים ירודים יותר בחיים . המוזיקה מבחינתי היא העוגן לחיות חיים שמחים ומרתקים ובנוסף יש בה יכולות להוביל אותך לרגשות שלא תיארת שתרגיש לעולם וכל זה בזכות המוזיקה. ולבסוף רק אומר תודה לשולי רנד, שכמובן אינני מכיר אותו, אבל בזכות השיר שלו, הוא הוציא אותי מאותה תקופה אפלה בחיי”.

בר (16, תלמיד תיכון) על השיר "ילד של אבא" של מוקי: "אבא שלי מת כשהייתי בן 4 והשיר מדבר על אבא שאוהב ושומר על הבן שלו. השיר מזכיר לי את כל הרגעים שרציתי את החיבוק של אבא שלי, רציתי להיות אתו ולא יכולתי".

לאט לאט אתה מכיר את המרחב, מכיר את הקרקע והדינמיקה ובסוף יוצאת יצירה מופלאה של זרימה, חיבור, תמיכה, הכלה, שיתוף, קבלה, התרגשות, תחושה ממגנטת ואנרגטית. אז תודה על קורס מפתיע ומרגש שהוביל למקומות מפתיעים, משפיעים ובלתי נשכחים"

נעמה (15, תלמידת תיכון) על השיר "כל מה שיש לי" של נתן גושן: "בחרתי את השיר הזה כי אני מרגישה שהרבה דברים שקורים לי ודרכים שאני בוחרת ללכת בהם מושפעים בעיקר מהסביבה שלי מהחברים מהמשפחה שלי והרבה פעמים אני בוחרת איך לפעול לפי מה שרוצים או מצפים ממני. אני מרגישה שזה עקום ומתסכל לנסות להיות ״האיש שלא נפל״ להיות תמיד חזק בשביל כולם, להיות רק מה שמצפים ממני, אני רוצה להיות מי שאני! ושיקבלו אותי כמו שאני!"